از بین بردن و رفع غبغب با لیپوساکشن و و سایر روشها

01

با افزایش سن تغییرات متعددی بر روی گردن و چانه ایجاد می‌شود که گاهی اوقات به علت ژنتیک بوده و در سایر موارد مرتبط با حرکات صورت و فرایند کلی پیری است. یک تغییر متداول ایجاد غبغب است. افراد دارای غبغب اغلب هنگام مشاهده‌ی عکس‌ها متوجه آن شده و برخی با پوشیدن شال یا ژاکت‌های یقه اسکی سعی در پوشاندن آن دارند. غالباً یک عامل ژنتیکی بسیار قوی در این حالت نقش دارد و بیماران عنوان می‌کنند که مادرشان نیز دقیقاً چنین ظاهری داشته است. گاهی اوقات افراد مختلف برای پیشگیری از تبدیل شدن گردن خود به شکلی شبیه به مادرشان روی به عمل جراحی می‌آورند.

غبغب متشکل از دو بخش است. معمولاً در کنار چربی اضافه، مؤلفه‌ی دوم پوست شل می‌باشد.

تعداد رو به افزایشی از بیماران روش‌های مختلف درمان غبغب از جمله لیزر، لیپوساکشن و لیفت گردن را انتخاب می‌کنند. پزشکان مطمئن نیستند که چرا چربی در افراد مختلف در نواحی متفاوتی تجمع پیدا می‌کند، با این حال گردن یک محل شایع برای تجمع چربی هم در مردان و هم در زنان است. دکتر سماواتی‌فرد جراح زیبایی سر وگردن تکنیک‌های مختلف را به شما توضیح داده و در نهایت بهترین درمان ممکن جهت از بین بردن غبغب را برای شما انتخاب خواهد کرد. اگر نگران پوست و چربی اضافه در ناحیه‌ی گردن خود هستید می‌توانید روش مورد نظر و جزئیات وضعیت خود را با ما در میان بگذارید و ما زمان و روز مناسب برای مشاوره و درمانتان را تعیین خواهیم کرد.

غبغب


02

نکته‌ی جالب این است که غبغب در بیماران جوان در دهه‌ی دوم و سوم زندگی آنها می‌تواند به تدریج بروز پیدا کند. گاهی اوقات تنها یک سطح برجسته‌ی کوچک وجود دارد که از زیر چانه آویزان است. بیمار متوجه می‌شود که می‌تواند چربی موجود در این ناحیه را با دستان خود بگیرد. با گذر زمان چربی بیشتری تجمع پیدا می‌کند و در نهایت تبدیل به یک غبغب کامل می‌شود.

جراحان زیبایی در طول سال‌ها پی برده‌اند که گاهی اوقات وجود نواحی موضعی چربی مرتبط با وزن کلی بدن نمی‌باشد. ممکن است بیماران شکایت داشته باشند که حتی با وجود کاهش مقدار زیادی وزن، غبغب همچنان باقی مانده است و برخی دیگر نیز وضعیتی برعکس این حالت را دارند. با کاهش وزن و رژیم گرفتن پوست شروع به افتادگی و شل شدن می‌کند. این حالت بیشتر در گردن قابل توجه بوده و در واقع موجب نمایان‌تر شدن غبغب می‌گردد.

روش‌های مختلف رفع غبغب


لیپوساکشن

03%d9%81%d9%81

لیپوساکشن یکی از روش های لاغری صورت و گردن است که شامل شکل‌دهی و اصلاح پوست همزمان با خارج کردن چربی ناخواسته و اضافه می‌باشد. این روش معمولاً از طریق برش‌های بسیار کوچک در نواحی غیر محسوس انجام می‌گیرد. لیپوساکشن می‌تواند با هدف قرار دادن چربی گردن، چین و چروک‌‌ها و پوست افتاده، موجب رفع غبغب در اطراف صورت و گردن شود. به کمک رفع غبغب با لیپوساکشن شما خوش‌تراش و زیبا شده و اغلب خصوصیات چهره‌ نیز بهبود پیدا می‌کند.

فرایند روش لیپوساکشن

یکی از جنبه‌های منحصر بفرد لیپوساکشن گردن این است که گردن‌های با افتادگی زیاد نیز بدون نیاز به عمل جراحی بطور قابل ملاحظه‌ای بهبود پیدا می‌کنند. با برداشتن چربی زیر پوست گردن، می‌توان پوست اضافه را برداشته و این ناحیه را کشیده و سفت کرد. در حقیقت پوست اضافه به منظور اصلاح سطح زیرین خط فک نیاز است. افراد با سنین مختلف می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند اما معمولاً پوست زنان کمی بهتر جمع می‌شود. این روش هم در مردان و هم در زنان با سنین مختلف انجام می‌گیرد و در نتیجه‌ی آن خط فکی اصلاح شده و چهره‌ای جوان‌تر و باریک‌تر ایجاد می‌شود.

دکتر سماواتی‌فرد به منظور برداشتن چربی ناخواسته، برش کوچکی به عرض حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر ایجاد می‌کند. این روش بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بطول می‌انجامد و بیمار می‌تواند در طی عمل در حالت تقریباً خوابیده و یا بیدار باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی مربوط به لیپوساکشن در همین وبسایت مراجعه نمایید.

بهبودی

اکثر بیماران می‌توانند پس از چند روز بعد از لیپوساکشن گردن به کار خود بازگردند. با تجویز پزشک برای جمع شدن پوست باید از یک بانداژ مخصوص گردن استفاده کنید. همچنین بعد از عمل مقداری کبودی نیز وجود خواهد داشت.

با توجه به تعداد رو به فزون بیمارانی که تمایل به انجام روش‌های لیپوساکشن دارند، دکتر سماواتی‌فرد اغلب این روش را همراه با سایر عمل‌ها از جمله ترمیم صورت یا لیپوساکشن در دیگر قسمت‌های بدن انجام می‌دهد.

لیفت گردن

04

لیفت گردن با کشیدن پوست و ماهیچه‌های زیرین و اصلاح خط فک موجب بهبود ظاهر گردن می‌شود. این روش اغلب همراه با لیپوساکشن، لیفت صورت یا گونه انجام می‌گیرد اما می‌تواند به صورت یک عمل مستقل نیز باشد.

روش انجام لیفت گردن

در صورتی که تنها اصلاحات جزئی نیاز باشد می‌توان این عمل را با روش لیپوساکشن انجام داد. اما یک روش کامل لیفت گردن بصورت زیر می‌باشد:

 • بسته به روش انتخاب شده برش‌هایی در زیر چانه و یا پشت گوش‌ها ایجاد می‌شوند.
 • عضله پلاتیسما کشیده شده و شبیه به بستن بند کفش دوخته می‌شود.
 • پوست و چربی اضافه با دقت بریده می‌شود.
 • موقعیت بافت و پوست تغییر داده شده و بخیه زده می‌شوند.
 • برش‌ها بسته شده و ممکن است قبل از بانداژ کردن زخم‌ها منافذی ایجاد شوند.

مزایا و معایب

 • می‌تواند بطور قابل ملاحظه‌ای گردن و خط فک را بهبود بخشد.
 • در صورتی که سایر جراحی‌های صورت نیاز نباشند می‌تواند بصورت یک عمل مستقل انجام شود.
 • موجب جوان‌تر شدن چهره می‌گردد.
 • ممکن است ماه‌ها پس از جراحی احساس سفتی در گردن وجود داشته باشد.
 • احتمال تجمع مایع یا خونریزی پس از عمل وجود دارد.
 • اگر تنها گردن تحت درمان قرار گرفته باشد ممکن است دیگر علائم پیری در صورت برجسته‌تر نشان داده شوند.

لیزر درمانی

05

لیزر فرایند آماده‌سازی برای برطرف کردن غبغب را بهبود می‌بخشد. از آنجایی که سلول‌ها توسط لیزر بلافاصله تبدیل به مایع می‌شوند، ابعاد ابزار لازم جهت برداشتن چربی بطور قابل توجهی کوچک‌تر از روش متداول لیپوساکشن است. با استفاده از لیزر برش بسیار کوچکی ایجاد شده و در نتیجه این روش کمتر تهاجمی است.

لیزر همچنین موجب سفت شدن کلاژن در زیر پوست گردن می‌شود. این امر سبب سفت شدن پوست روی آن شده و مانند روش لیپوساکشن فقط چربی را از بین نمی‌برد.

فرایند لیزر درمانی

لیزر چربی گردن را آب می‌کند و در نتیجه چربی بیشتری را می‌توان از بین برد. اثر گرمایی لیزر بصورت بی‌خطری پوست را سفت کرده و نتیجه‌ی بهتری در مقایسه با لیپوساکشن حاصل می‌شود. ابزار مورد استفاده در روش لیپوساکشن کانول نامیده می‌شود. دکتر سماواتی‌فرد از میکروکانول‌های کوچکی در حین روش لیپوساکشن و بعد از لیزر درمانی استفاده می‌کند. مزایای این لوله‌های ساکشن کوچک این است که چربی به آرامی و به تدریج برداشته می‌شود و در نتیجه سطحی صاف‌تر برای پوست گردن فراهم می‌شود. ابزار کوچک‌تر موجب درد کمتری در مقایسه با انواع بزرگ‌تر شده و بنابراین امکان انجام عمل در زمانی که بیمار کاملاً بیدار است میسر می‌شود.

استفاده از لیزر درمانی برای رفع غبغب منجر به کاهش کبودی پس از عمل نیز می‌شود. با وجود سفت شدن پوست و آب شدن چربی، تورم و کبودی کمتری در مقایسه با روش لیپوساکشن وجود خواهد داشت.

جوان‌تر شدن از طریق رفع غبغب

وجود غبغب سبب پیر نشان داده شدن صورت می‌گردد. زمانی که به عکس‌های کودکان خردسال یا نوجوانان نگاه می‌کنیم همواره یک چهره با پوست صاف و محکم با زوایای تیز خط فک جلب توجه می‌کند. با از دست رفتن تیزی خط فک در اثر ایجاد غبغب، چهره‌ی فرد پیرتر و خسته‌تر به نظر می‌رسد. تمام این خصوصیات نامطلوب پس از انجام جراحی زیبایی تغییر خواهند کرد