تزریق بوتاکس؛ کاربردها، اثرات زیبایی و درمانی و عوارض

در اینجا مقدمه‌ای از چگونگی پیدایش یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌های درمان چین‌وچروک (و چگونگي پيشرفت آن) آمده است.

برخلاف دیگر روش‌های زیبایی، تزریق بوتاکس گزینه‌ای بسيار ايمن و دارای دوره بهبودي سريع هستند. این درمان یک ‌راه‌حل ایده آل برای افرادي است كه می‌خواهند سال‌ها جوان‌تر از سن واقعی خود به نظر برسند. تزریق بوتاكس علاوه بر اینکه استانداردي طلایی برای کاهش چین‌وچروک به شمار می‌رود، می‌تواند برای درمان بسیاری از مشكلات زيبايي و غیر زیبایی نیز مورداستفاده قرار گیرد.

قبل از هر نوع درمان بوتاکس، يك نوبت با جراح زيبايي خود تنظیم کنید. درحالی‌که نرخ جراحی پلاستیک در حال نزول است، درمان‌های غیر جراحی مانند درمان با لیزر و ‍ژل به‌سرعت در حال پیشرفت هستند. اگرچه درمان‌های تزریقی طی چند سال گذشته پیشرفت‌هایی چشمگير داشته‌اند، اما در برخي از موارد جراحي پلاستيك هنوز هم بهترين گزينه به شمار می‌رود. سن نيز در تعيين روش مناسب برای شما نقشي كليدي دارد. دکتر سماواتی فرد جراح زیبایی سرو گردن، به ارزيابي مورد به مورد بیماران خود می‌پردازد. پس از انجام یک ارزیابی کامل، از مناسب بودن درمان بوتاکس برای فرد موردنظر اطمینان حاصل می‌کند.

بوتاکس چیست؟


8

بوتاکس يك پروتئین خالص است كه به‌طور طبیعی از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم نوع A مشتق می‌شود. اين ماده بیش از 20 سال به‌منظور کاهش فعالیت‌های ناخواسته عضلات مورداستفاده قرار می‌گرفته است و روشي بی‌خطر و مؤثر محسوب می‌شود. بوتاكس كه در ابتدا تنها برای درمان بیماری‌های عضلانی چشمی و عصبی معرفی شد، در حال حاضر برای کاهش خطوط ناشي از حركات صورت نيز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس یک داروی تجويزي است که به عضلات تزریق می‌شود و براي بهبود موقت چین‌وچروک دور چشم متوسط تا شدید و خطوط بين دو ابرو در بزرگ‌سالان استفاده می‌شود.

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

عملكرد بوتاكس چگونه است؟‌


بوتاكس جریان استیل کولین از اعصاب به عضلات را مسدود می‌کند. استیل کولین یک ناقل عصبی است که پيام انقباض يا انبساط را به عضله ارسال می‌نماید. با انسداد يا كاهش قابل‌توجه جريان استیل کولین، عضله دیگر منقبض نمی‌شود و در حالت استراحت باقی می‌ماند. درنتیجه، نواحي چروكيده صاف و يكنواخت می‌گردند.

تزریق بوتاكس در كدام یک از نواحي صورت امکان‌پذیر است؟


13

تزریق بوتاکس نه‌تنها برای درمان خطوط اخم بین دو ابرو، بلكه در نواحی دیگر صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد:

علاوه بر این، بوتاکس می‌تواند برای اهداف پزشکی نيز استفاده ‌شود. استفاده از بوتاکس برای درمان عارضه‌های زیر داراي تأییدیه FDA  می‌باشد:‌

 • اسپاسم پلك
 • تعریق زیاد
 • میگرن
 • درد عضلاني مزمن گردن
 • مثانه بیش‌فعال
 • خشكي عضلات

فرآيند تزریق بوتاكس چگونه است؟


تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد. هیچ نیازی به بیهوشی نمی‌باشد. به‌طورکلی، افراد ناراحتي اندكي را تجربه می‌کنند.

در طول این فرآیند، بوتاکس با استفاده از يك سوزن باريك به عضلات خاص (بر اساس نتایج موردنظر شما) تزريق خواهد شد.

حداقل تا دوازده ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از ماليدن يا ماساژ دادن ناحيه درمان خودداري كنيد. همچنین توصيه می‌شود كه به مدت سه تا چهار ساعت پس از تزريق بوتاكس از دراز كشيدن اجتناب كنيد. این كار از حرکت بوتاکس به ناحیه‌ای غير از ناحيه موردنظر ممانعت می‌کند.

اقدامات احتیاطی


پزشک را از تاریخچه پزشکی خود ازجمله عمل جراحي، سابقه جراحي صورت، ضعف عضلات پیشانی: مشکل بالا بردن ابروها؛ افتادگی پلک؛ و هرگونه تغییر غیرطبیعی دیگر در صورت؛ بارداري يا تصميم به بارداري، شيردهي يا تصميم به شيردهي آگاه سازید.

در مورد داروهاي مصرفي خود ازجمله داروهاي تجويزي و داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی، با پزشك صحبت كنيد. همچنین در صورت استفاده از هرگونه فرآورده سبوتولینوم توكسين دیگر در 4 ماه گذشته و یا قبل از آن، پزشك را مطلع سازید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس


کبودی موقت شایع‌ترین عارضه جانبی بوتاکس است. سردرد، که ظرف 48-24 ساعت برطرف می‌شود، ممکن است رخ دهد، اما این عارضه بسیار نادر است. در تعداد کمی از بیماران ممکن است افتادگی پلک ایجاد شود. این عارضه معمولاً در طول سه هفته برطرف می‌شود. افتادگی پلک به‌طورمعمول در زمان حركت بوتاكس به اطراف ايجاد می‌شود، بنابراین بايد تا 12ساعت پس از تزریق از مالیدن ناحيه درمان و براي سه تا چهار ساعت از دراز كشيدن اجتناب ورزید.

هزينه بوتاكس چقدر است؟


در نظر داشته باشید که واحدهای ذکرشده در ادامه، ميانگين واحدهای مورداستفاده هستند، و بیمار ممکن است بسته به قدرت عضلانی خود، به واحدهايي بیشتر یا کمتر از واحدهای میانگین فهرست شده نیاز داشته باشد.

براي محاسبه هزينه بوتاكس، پس از تعیین ناحيه موردنظر، تعداد واحدها را در هزينه هر واحد ضرب كنيد تا هزينه بوتاكس شما محاسبه شود.

بسیاری پزشکان هزینه بوتاکس را بر مبنای تعداد واحد تزریقی تعیین می‌کنند. پزشک پس از ارزیابی ناحیه موردنظر، تعداد واحدهای موردنیاز برای دستیابی به بهترین نتیجه را مشخص می‌کند.

در زير تعداد واحدهايي كه پزشك برای هر ناحيه از صورت استفاده می‌کنند، آمده است:

 • در گلابلا (خطوط عمیق بین دو چشم)، كه ناحيه بین دو چشم را شامل می‌شود، در زنان به‌طورمعمول بين 28-16 واحد و در مردان بين 30-18 واحد.
 • براي اصلاح خطوط پاکلاغی در دو طرف 24-18 واحد،
 • خطوط افقی پیشانی 16-8 واحد
 • خطوط خرگوشی روی بینی 6-4 واحد
 • خطوط عمودي لب بالایی 8-4 واحد
 • خطوط افقی بالای لب در دو طرف 4-2 واحد
 • خطوط ماريونت در دو طرف 8-2 واحد و برای فرورفتگي چانه 8-4 واحد

14

سؤالات رايج


آيا بوتاكس احساس یخ‌زدگی و كرختي در صورت ايجاد می‌کند؟

خير، ازآنجایی‌که بوتاكس بر اعصاب مولد حس، تأثیر نمی‌گذارد، احساس كرختي ايجاد نمی‌گردد. بوتاکس، هنگامی‌که به‌درستی مورداستفاده قرار گیرد، می‌تواند موجب بالا بردن ابرو و ایجاد ظاهری جذاب‌تر و زیباتر شود.

آیا تزریق بوتاکس با درد همراه است؟

همانند بسیاری از تزریق‌ها، بوتاکس می‌تواند کمی دردناک باشد، به‌ویژه زمانی که بین دو ابرو استفاده می‌شود. برخی از پزشکان ده دقیقه قبل از تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده می کنند و یا با استفاده از یخ ناحیه درمان را بی‌حس می نمایند.

سن مناسب برای شروع تزریق بوتاکس چه زمانی است ؟

پیش از بروز چین‌وچروک‌ها نیازی به استفاده از بوتاکس نمی‌باشد. با ظهور چین‌وچروک‌ها، بیمار می‌تواند هر زمانی که چین‌وچروک‌ها موجب آزار او می‌شود، تزریق بوتاکس را آغاز کند.

دوام بوتاکس چه مدت است؟

این موضوع از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است، اما نتایج خوب معمولاً سه و نیم تا چهار ماه دوام دارد.

در تزریق بوتاکس چه انتظاراتی باید داشت ؟

انتظار زیادی نباید داشت. نتایج ظرف چند روز به‌تدریج آشکار می‌شوند و طی دو هفته بارزتر می‌گردند.  بیمارانی که از داروهای حاوی آسپیرین یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده می‌کنند، ممکن است کبودی آبی‌رنگی را مشاهده نمایند. استفاده از لوازم آرایشی بلافاصله پس از تزریق بوتاکس بلامانع است، اما بیماران باید به مدت 24 ساعت از انجام تمرینات سنگین اجتناب ورزند.