تزریق ژل و فیلر، مزایا و عوارض

rellenos-inyectables

تزریق ژل و فیلر یک روش ساده برای بهبود ویژگی‌های ظاهری فرد است. نتایج این درمان به صورت فوری پس از یک جلسه درمان ایجاد شده و در حدود یک سال در نواحی مختلف صورت و حدود شش ماه در نواحی اطراف لب‌ها دوام و ماندگاری دارد. در واقع هنگام تزریق ژل و فیلر، دستیابی به نتایج طبیعی بدون تاثیر خاص بر نشان دادن احساسات در ناحیه صورت امکان‌پذیر خواهد بود.

دکتر سماواتیفرد، جراح زیبایی سر و گردن درباره تزریق ژل اعتقاد دارد که این درمان می‌تواند به سادگی و با سرعت مناسب به بیمار کمک کند به ویژگی‌های ظاهری مورد نظر خود دست پیدا کند. به هر حال در هنگام تصمیم‌گیری برای استفاده از این درمان لازم است اطلاعات دقیق درباره شرایط سلامتی فرد و نحوه انجام این تزریق‌ها برای دستیابی به نتایج مورد نظر وجود داشته باشد. در حقیقت دستیابی به بهترین نتایج با حداقل خطر فقط از طریق استفاده مناسب از این روش امکان‌پذیر خواهد بود. به همین خاطر لازم است بیمار از خدمات متخصصین زیبایی باتجربه برای این درمان استفاده نماید.

چرا از روش تزریق ژل و فیلر استفاده می‌شود؟


تزریق ژل یک روش درمان زیبایی است که برای صاف کردن جای جراحت و زخم بر روی پوست، از بین بردن چین و چروک، یا اشکالات ظاهری ایجاد شده بر روی ناحیه صورت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب تزریق ژل می‌تواند با از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های پوست در کمتر از 30 دقیقه به بازیابی جوانی و شادابی صورت شما کمک کرده و این نتایج می‌تواند از 4 ماه تا بیشتر از یک سال دوام و ماندگاری داشته باشد. تزریق ژل و فیلر می‌تواند برای اضافه کردن حجم و برجسته کردن گونه‌ها، اصلاح ظاهر خط فک، ایجاد برآمدگی در شقیقه‌ها، برجسته کردن لب‌ها و نیز رفع افتادگی پوست مورد استفاده قرار گیرد.

آیا همه افراد می‌توانند از تزریق ژل و فیلر استفاده کنند؟


اکثر افراد می‌توانند از روش درمان تزریق ژل استفاده کنند. در حقیقت اگر تمایل دارید خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست شما از بین رفته، لب‌ها حجیم‌تر و زیباتر شده، ویژگی‌های اجزای صورت اصلاح گردیده، ساختار پوست سالم‌تر شده و به این ترتیب ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید، روش تزریق ژل و فیلر می‌تواند یک درمان مناسب برای شما جهت دستیابی به این اهداف باشد.

معمولاً از روش تزریق ژل و فیلر برای زنان باردار و شیرده و نیز افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف شده و تحت درمان با روش‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، استفاده نمی‌شود. در این شرایط احتمال ایجاد عفونت در پوست به خاطر تزریق‌های انجام شده به‌طور مشخص افزایش می‌یابد.

در چه نقاطی از بدن امکان استفاده از تزریق ژل و فیلر وجود دارد؟


c-_users_mohammad_desktop_izadi_40

تزریق ژل می‌تواند برای صاف کردن خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه صورت استفاده شود. علاوه بر این از این روش می‌توان برای ایجاد لب‌های حجیم‌تر، ایجاد تغییرات ظاهری در اجزای صورت، و نیز جوان‌سازی پوست نیز استفاده کرد. رایج ترین محل‌های درمان با این روش به شرح زیر هستند:

 • خطوط امتداد یافته از ناحیه بینی به سمت دهان (خطوط نازولابیال)
 • خطوط اطراف دهان (خطوط گوشه دهان و نیز خطوط ایجاد شده در محل اتصال گوشه لب‌ها به یکدیگر)
 • برجسته کردن لب به صورت طبیعی و ایجاد ظاهر مناسب برای آن
 • برجسته کردن گونه‌ها به صورت طبیعی
 • جایگزین کردن بافت نرم از بین رفته در ناحیه صورت و ترمیم جای زخم و جراحت

این درمان چگونه انجام می‌شود؟


از ژل‌ها یا فیلرهایی که از منابع غیرمعتبر و خارج از نظارت پزشک تهیه می‌شوند، برای تزریق استفاده نکنید. در هنگام تزریق لازم است اطلاعات مناسب درباره ژل تزریق شده به دست آورده و از خدمات پزشکان باتجربه به این منظور استفاده کنید. در واقع در این حالت لازم است ژل به صورت مستقیم از محل‌های معتبر و شناخته شده تهیه شده باشد.

فرآیند درمان در این حالت بین 15 تا 30 دقیقه زمان می‌برد. در هنگام تصمیم‌گیری درباره این درمان لازم است با پزشک درباره شرایط و انتظارات درمان صحبت شود تا به این ترتیب امکان دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار فراهم گردد. برای تزریق برخی انواع ژل‌ها، لازم است پوست فرد ابتدا با استفاده از روش‌های مناسب بی‌حس شود. در ادامه جراح پلاستیک یا متخصص پوست از یک سوزن برای تزریق ژل یا فیلر به نواحی زیر پوست استفاده خواهد کرد. طول جلسه درمان در این شرایط در حدود 15 دقیقه است. همچنین برای برخی از انواع ژل‌ها لازم است جلسه درمان با گذشت حدود دو هفته بر روی بیمار تکرار شود.

انواع مختلف ژل‌ها

امروزه انواع مختلفی از ژل‌ها برای افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از این ژل‌ها دارای تفاوت‌های محدود با سایر ژل‌ها در ارتباط با نتایج درمانی مورد انتظار هستند. در این شرایط با توجه به ناحیه تحت درمان، نوع ژل انتخاب شده برای بیمار، و نیز واکنش بدن به تزریق ژل (جذب ژل توسط بدن)، ممکن است تزریق ژل یک یا چند بار بر روی فرد تکرار شود. انواع مختلف ژل‌های قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

 • هیالورونیک اسید (رستیلان، ژودرم، کاپتیکو). با تزریق این ژل‌ها به نواحی هدف نتایج درمان در حدود 9 تا 12 ماه دوام و ماندگاری خواهد داشت.
 • کلاژن گاوی (زیپلاست، زیدرم). در این حالت لازم است 4 هفته قبل از درمان بر روی بیمار تست آلرژی انجام شود.
 • سلول‌های چربی گرفته شده از سایر نقاط بدن (تزریق چربی). نتایج این درمان می‌تواند از چند ماه تا چند سال دوام و ماندگاری داشته باشد.
 • پلیمرهای مصنوعی زیست‌تخریب‌پذیر (اسکولپترا). نتایج حاصل از این تزریق‌ها تا 2 سال دوام و ماندگاری دارد.
 • هیدروکسی آپاتیت کلسیم (رادیس). نتایج این تزریق‌ها در حدود 12 ماه دوام و ماندگاری دارد.
 • مواد پلاستیکی میکروسکوپی و کلاژن گاوی (آرتفیل). این ژل‌ها از ماده پلی (متیل متاکریلات) (PMMA) ساخته می‌شوند. با وجودی که تاثیر کلاژن با گذشت زمان از بین می‌رود، اما ذرات میکروسکوپی پلاستیکی در زیر پوست برای همیشه باقی خواهند ماند. به این ترتیب نتایج تزریق ژل با این روش می‌تواند تا 5 سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

پس از درمان چه شرایطی برای بیمار ایجاد می‌شود؟

پس از تزریق ژل، بیمار ممکن است با کمی درد، قرمز شدن پوست، ورم، کبودی و احساس خارش مواجه شود. ورم ایجاد شده پس از این درمان برای حدود 36 ساعت باقی خواهد ماند. به هر حال در صورتی که علائم این درمان با گذشت 1 تا 3 روز از تکمیل آن ادامه یافته یا تشدید شد، لازم است در این رابطه با پزشک ملاقات شده و ایجاد عفونت احتمالی در محل درمان بررسی گردد.

خطرات و مزایا


تزریق ژل و فیلر سریع و آسان است. برخی تحقیقات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد تکرار تزریق ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید می‌تواند باعث کاهش تعداد چین و چروک‌های پوست و تحریک تولید کلاژن طبیعی توسط بدن شود.

برخی از انواع ژل‌های مصنوعی نتایج درمان طولانی‌تر در مقایسه با سایر ژل‌ها دارند و برخی ژل‌ها نیز می‌توانند نتایج دائمی برای فرد در ارتباط با رفع خطوط و چین و چروک‌های پوست ایجاد کنند.

به هر حال تا کنون در موارد نادر عوارض جانبی یا مشکلات جدی در این رابطه مشاهده شده است. به این ترتیب بیمار ممکن است پس از درمان با عفونت، خونریزی یا کبودی، واکنش آلرژیک مثل جوش و تاول، ورم، یا علائم شبیه به سرماخوردگی مواجه شود. همچنین امکان دارد پوست فرد در نواحی تحت درمان دچار برآمدگی شود. توجه داشته باشید نباید از تزریق ژل در نواحی خاص پوست که دچار بیماری پوستی، التهاب یا سایر مشکلات مانند آن هستند، استفاده شود.

41

سوالات متداول


تفاوت بین تزریق ژل و بوتاکس چیست؟

تزریق ژل برخلاف تزریق بوتاکس که باعث ریلکس شدن عضلات اطراف محل ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود، در عمل می‌تواند خطوط و ترک‌های پوست را پر کرده و به این ترتیب پوست فرد را صاف نماید. در واقع با استفاده از این روش نقاط دچار مشکل پوست تقریباً محو خواهند شد.

آیا قبل از درمان لازم است اقدامات خاص انجام شود؟

معمولاً به افراد توصیه می‌شود قبل از تزریق ژل و فیلر از مصرف آسپیرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئید (NASID) و نیز مکمل‌های حاوی ویتامین E خودداری نمایند. در حقیقت مصرف این داروها می‌تواند خطر ایجاد کبودی و خونریزی را در محل تزریق‌ها افزایش دهد.

آیا برای این درمان نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار وجود دارد؟

مطلقاً نه! طول مدت درمان در این حالت معمولاً به مقدار زمان مورد نیاز برای صرف نهار است و پس از تکمیل آن فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را دوباره آغاز کند.

چگونه می‌توان خطرات این درمان را حداقل کرد؟

تزریق ژل و فیلر یکی از ایمن‌ترین روش‌های درمان زیبایی است که امروزه برای افراد متقاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال توجه به نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند از ایمن و بی‌خطر بودن این درمان برای خود مطمئن شوید:

 • تصمیم‌گیری درباره درمان را بر اساس هزینه تزریق ژل و فیلر انجام ندهید. در حقیقت استفاده از خدمات درمانی با بهای پایین‌تر از هزینه استاندارد ممکن است سلامت شما را تهدید کرده و شما را در معرض خطر استفاده از خدمات درمان بی‌کیفیت قرار دهد.
 • تمام تزریق‌های انجام شده برای رفع چین و چروک پوست می‌بایست در محیط مناسب و با استفاده از ابزارهای استریل انجام شوند.
 • برای دستیابی به نتایج مورد انتظار و حفظ این نتایج لازم است از کرم ضدآفتاب به صورت روزانه استفاده شود. به این ترتیب می‌توان از پوست در برابر تغییر رنگ حفاظت کرده و از التهاب پوست به خاطر وارد شدن سوزن به آن جلوگیری کرد.

آیا برای این درمان نیازی به آزمایش پوست وجود دارد؟

در هنگام استفاده از هیالورونیک اسید نیازی به آزمایش پوست نیست، زیرا این نوع ژل دارای مشتقات و اجزای حیوانی نمی‌باشد.

چه زمان لازم است از تزریق بر روی بیمار تکرار شود؟

بسیاری از افراد برای حفظ نتایج ایجاد شده به‌طور منظم از این درمان استفاده می‌کنند. به این ترتیب لازم است درباره زمان مراجعه مجدد برای درمان و نیز اقدامات مراقبتی لازم پس از درمان با پزشک معالج صحبت شود.

هزینه درمان با این روش چقدر است؟

هزینه درمان با این روش به تعداد تزریق‌ها و نوع ژل یا فیلر انتخاب شده برای بیمار بستگی دارد. به این ترتیب برای اطلاع از هزینه درمان لازم است با پزشک درباره تعداد تزریق‌ها، نوع ژل مناسب و زمان لازم برای تکرار درمان صحبت شود.