درمان گودی و کبودی دور و زیر چشم با جراحی و تزریق ژل و چربی

50

در دنیایی که با پلک برهم زدنی، جوانی از دست می‌رود و پیری فرا می‌رسد، بسیاری از مردم با مشکل گودی زیر چشم مواجه هستند که با گذشت زمان بدتر می‌شود. دلایل این مشکل به برخی عوامل ارثی، کمبود ویتامین، عوارض جانبی داروها و کمبود خواب بازمی‌گردد و در اکثر موارد درمان مؤثر این عارضه به کمک یک جراح حرفه‌ای زیبایی پوست که بتواند این گودی زیر چشم و افتادگی‌های اطراف آن را بر طرف کند، امکان‌پذیر می‌باشد.

مهم نیست که گودی اطراف چشمان شما چگونه بوجود آمده است، آنچه اهمیت دارد این است که این عارضه می‌تواند شما را خسته‌تر و پیرتر از آنچه هستید، نشان دهد. پس از تشخیص علت بروز این مشکل، شما قادر خواهید بود برای درمان این عارضه اقدام کنید تا از چشمانی روشن و درخشان بهره‌مند شوید. در طول جلسه‌ی مشاوره‌ی مقدماتی، دکتر سماواتیفرد، جراح زیبایی سر و گردن، نیازهای منحصر بفرد و نتایج مطلوب شما را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. سپس ایشان شیوه‌ی انجام کار را برای شما تشریح خواهد کرد و بسته به اینکه کدام شیوه‌ی درمانی می‌تواند ظاهر دلخواهتان را با توجه به اندام و نوع پوستتان، برای شما ایجاد کند، شما را در انتخاب روش درمانی که می‌تواند شامل تزریق ژل و چربی، درمان با لیزر و یا بلفاروپلاستی باشد، راهنمایی خواهد کرد.

گودی زیر چشم


سیاهی دور چشم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است این مسئله در نتیجه‌ی گودی ایجاد شده زیر پلک پایین بوجود آمده باشد. این گودی نتیجه‌ی طبیعی از دست رفتن بافت در طول فرایند پیری است. آنچه مشخص است این است که افراد با افزایش سن، چربی، عضله و استخوان صورت خود را از دست می‌دهند و ناحیه‌ی زیر چشم، اولین منطقه‌ای است که این تغییرات را بروز می‌دهد. اثرات این گودی بصورت سیاهی زیر چشم ظاهر می‌شود. بیرون‌زدگی بافت چربی زیر پلک پایین نیز باعث ایجاد کبودی زیر چشم می‌شود. این افتادگی و کبودی زیر آن، ظاهری خسته و مسن را برای فرد ایجاد می‌کند.

دلیل دیگر کبودی زیر چشم به تجمع ژنتیکی رنگدانه‌های سیاه و قابل مشاهده بودن عروق خونی از زیر پوست نواحی زیر چشم، بازمی‌گردد. پوست اطراف پلک‌ها (که تحت عنوان پوست پری‌اوربیتال نیز معروف است)، نازک‌ترین پوست بدن است (دارای ضخامتی برابر با 5/. میلی‌متر در مقایسه با ضخامت 2 میلی‌متری سایر نواحی). خونی که از سیاهرگ‌های چسبیده به سطح پوست عبور می‌کند، رنگی مایل به آبی را نشان می‌دهد. هر چه پوست نازک‌تر باشد، این تیرگی بیشتر نمایان می‌شود. شایان ذکر است که همانند بسیاری از بیماری‌های پوستی، عارضه‌ی گودی چشم ممکن است به دلیل عوامل ارثی منتقل شود.

درمان


در صورت تورم و تغییر رنگ فقط یکی از چشم‌ها و وخیم‌تر شدن این شرایط با گذشت زمان، حتماً این مشکل را با دکتر سماواتیفرد در میان بگذارید. همچنین اگر خواهان راهکاری ماندگارتر از استفاده از کرم‌های دور چشم هستید، شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات لازم با ایشان دیدار کنید. بسته به اینکه چه عاملی گودی زیر چشم شما را ایجاد می‌کند، ایشان قادر خواهند بود درمان مناسبی را برای شما ارائه دهند.

لایه‌‌بردارهای شیمیایی

به جای استفاده از روش‌های فیزیکی لایه‌برداری پوست که به روش میکرودرم‌ ابریژن انجام می‌شوند، استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی، برای لایه‌برداری از پوست و رفع تیرگی دور چشم بسیار مؤثر خواهد بود. در این روش لایه‌برداری، از موادی چون اسیدهای آلفاهیدروکسی (اسید میوه) یا اسیدهای بتاهیدروکسی (سالیسیلیک اسید) استفاده می‌شود. فرایند لایه‌برداری شیمیایی شامل استفاده از یک محلول خاص بر روی سطح پوست می‌شود که در طی این عمل خارجی‌ترین لایه‌های پوست برداشته شده و پوستی جدید از زیر آن بیرون می‌آید. لایه‌بردارهای شیمیایی، بسته به میزان نفوذشان در پوست، به نمونه‌های سطحی، متعادل و عمقی دسته‌بندی می‌شوند.

پرکننده‌ها

51

تزریق ژل، روشی مقرون به صرفه، ایمن و پرطرفدار برای اصلاح گودی و افتادگی زیر چشم بدون جراحی است. دکتر سماواتی‌فرد با استفاده از پرکننده‌های تزریقی، مناطق صاف زیر چشم را اصلاح کرده و فرورفتگی‌های بین گونه‌ها و پلک را پر می‌کند. این عمل، تیرگی زیر چشم را از بین می‌برد و ظاهر برآمده‌ی پلک پایین را نیز بهبود می‌دهد. ممکن است عوارضی جانبی چون اندکی کبودی، تورم، قرمزی و حساسیت به لمس، بدلیل استفاده از این پرکننده‌ها ایجاد شوند، که البته تمام این علائم ظرف چند روز تا دو هفته برطرف خواهند شد. ممکن است مقداری کبودی زیر چشم‌ها مشاهده شود، لیکن جایی برای نگرانی وجود ندارد، این نوع از کبودی نیز در طول دو تا سه هفته برطرف خواهند شد.

تزریق چربی

52

مطالعات جدید صورت گرفته برروی افرادی که تزریق چربی به نواحی زیر چشم را با هدف جوانسازی صورت انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که نتایج این درمان حداقل برای سه سال ماندگار خواهد بود. این فرایند شامل برداشت چربی از شکم یا ران‌ها و تزریق آن به نواحی زیر پلک پایین می‌شود. این کار، مناطقی از بدن را که شکل خود را از دوران 30 سالگی به بعد از دست می‌دهند، مجدداً حجم خواهد داد. بر طبق نظر دکتر سماواتی‌فرد، هر چند نتایج درمان تزریق چربی طبیعی‌تر و ماندگارتر از پرکننده‌های تجاری تزریقی خواهد بود، ولی احتمال بروز عوارض و هزینه‌بر بودن این جراحی وجود خواهد داشت. شایع‌ترین عارضه‌ی این جراحی تورم است که معمولاً برای چند هفته‌ای باقی می‌ماند.

لیزرتراپی

53

لیزردرمانی یا لیزر پوست، که همراه با عمل سفید کردن پوست انجام می‌شود، روشی درمانی برای کاهش یا حذف کامل نواحی تیره‌ی زیر چشم و افتادگی‌های اطراف آن است. در ادامه چگونگی انجام کار برای از بین بردن این مشکل تشریح می‌شود:

  • این درمان با هدف از بین بردن ملانین پوست انجام می‌شود. ملانین ماده‌ای است که باعث تغییر رنگ و تیره شدن پوست می‌شود.
  • لیزر پوست، تفاوت رنگ را کاهش می‌دهد، خطوط صورت و جای زخم را از بین می‌برد و به رشد سلول‌های سالم و جدید پوستی کمک می‌کند.
  • درمان سفید کردن پوست، پوست را روشن‌تر کرده و لکه‌های تیره‌ی آن را به حداقل می‌رساند و با انجام لایه‌برداری از پوست، آلودگی‌هایی مانند سلول‌های مرده را از بین می‌برد.

جراحی زیبایی پلک

54

در گذشته تنها روش اصلاح کبودی زیر چشم عمل جراحی پلک بود که بلفاروپلاستی نیز نامیده می‌شود. در این عمل، بافت اضافی از طریق ایجاد برشی در امتداد پلک، برداشته شده یا جابه‌جا می‌شود. در صورت انجام این عمل توسط یک جراح حاذق و مجرب صورت و زیبایی، نتایج آن معمولاً بسیار رضایت‌بخش خواهند بود. ولی در صورت عدم موفقیت، بازگشت این درمان امکان‌پذیر نخواهد بود.

دوره‌ی بهبودی و مراقبت‌های پس از درمان


پس از هر درمانی، دستورالعمل مراقبتی خاصی ارائه خواهد شد. معمولاً این روش درمانی نیاز به استراحت و ترک کار ندارد، البته به این شرط که شما بتوانید برای چند روزی از نور خورشید دوری کنید. پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مواد شیمیایی زیان‌آور برای پوست، روند بهبودی را تسریع خواهد کرد. دکتر سماواتیفرد به منظور تسریع دروه‌ نقاهت و بهبود میزان ماندگاری نتایج، دستورالعمل‌های پس از درمانی را به شما ارائه خواهند کرد.

خوددرمانی


اغلب می‌توان کبودی و گودی خفیف و ملایم زیر چشم را با بهره‌گیری از درمان‌های ساده و ارزان اصلاح کرد. برخی از این روش‌های درمانی عبارتند از:

  • سرما: گاهی گشاد شدن عروق خونی زیر چشم ممکن است به کبودی دور چشم منجر شود. در این حالت سعی کنید  یک کمپرس سرد، یک قاشق چایخوری سرد و یا یک کیسه‌ نخودفرنگی منجمد که در پارچه‌ای نرم پیچیده شده باشد را بر روی این ناحیه قرار دهید تا عروق خونی منقبض شوند.
  • بالش اضافی: سر خود را موقع خواب با استفاده از دو یا چند بالش بالاتر قرار دهید تا از پف کردن چشم به دلیل جمع شدن مایعات در پلک‌های پایین خود، جلوگیری کنید.
  • خواب کافی: هر چند کوتاه بودن خواب شب معمولاً منجر به گودی زیر چشم نمی‌شود، ولی نداشتن خواب کافی ممکن است شما را رنگ پریده نشان دهد. این مسئله کبودی و گودی زیر چشم شما را آشکارتر خواهد کرد.