لیفت و بالا کشیدن پیشانی و ابرو با/بدون جراحی

10

ظهور آثار و نشانه‌هاي پيري در چهره هر فرد، اجتناب‌ناپذير است و غالباً اولين نشانه‌هاي آن هم در ابروها و پيشاني پديدار مي‌شود. با افزايش سن، پوست هم شروع به از دست دادن استحکام و انعطاف‌پذيري خود مي‌کند. نور آفتاب، باد و نيروي کشش ناشي از جاذبه زمين، همگي بر صورت تأثير مي‌گذارند و منجر به پديدار شدن خطوط اخم و چين و چروک‌ها بر روي پيشاني و نيز سنگيني و افتادگي ابروها مي‌شوند. حتي افراد جواني که در دهه 30 از عمر خود هستند، ممکن است چهره‌اي داشته باشند که خيلي از سن واقعي آنها پيرتر به نظر برسد. از ديد بعضي افراد هم ممکن است چهره شما هميشه خسته، عصباني يا غمگين به نظر برسد، در حالي که شما در باطن، واقعاً چنين احساساتي نداريد. مجموع اين مشکلات باعث شده است که افراد زيادي تصميم به انجام يک عمل زيبايي به نام ليفت ابرو و پيشاني بگيرند.

هر چقدر انسان پيرتر مي‌شود، بافت پيشاني او ضعيف‌تر و چروک‌هاي بيشتر و عميق‌تري در آن تشکيل مي‌شود و ابروهاي او نيز شروع به سنگين شدن و افتادگي مي‌کنند. اين عوامل باعث مي‌شود که چهره فرد خيلي پير، خسته‌ و حتي رنجورتر از حالت واقعي به نظر برسد. اما همه اين علائم را مي‌توان با استفاده از روش‌هاي خاصي تسکين داد. دکتر سماواتي فرد مي‌تواند با انجام عمل ليفت ابرو و پيشاني به شما در رفع اين مشکل کمک کند. ما در انتظار ديدار شما در اين مطب هستيم تا توصيه‌ها و مشاوره‌هاي اختصاصي بيشتري را در اختيار شما بگذاريم.

عمل جراحي ليفت ابر و پيشاني


عمل ليفت پيشاني که به خوبي توسط دکتر سماواتي فرد انجام مي‌گيرد، باعث جوانسازي يک سوم فوقاني صورت شما مي‌شود. اين عمل در صورتي که همراه با جراحي ليفت صورت انجام شود، موجب جوانسازي کامل صورت خواهد شد. اصولاً عمل ليفت پيشاني با هدف دستيابي به دو هدف عمده انجام مي‌گيرد که يکي بالا کشيدن ابروها و «بازتر کردن چشم‌ها» و ديگري ضعيف کردن عضلات واقع در پيشاني و بين چشم‌ها به منظور برطرف کردن چروک‌هاي موجود بر روي آنها مي‌باشد.

افراد مناسب براي جراحي ليفت پيشاني و ابرو


هنگامي که فردي در آيينه نگاه مي‌کند و از چهره خود احساس رضايت ندارد، شايد به راحتي نتواند علت نارضايتي خود از شکل چهره‌اش را بيان کند. با علم به اينکه عوامل ژنتيکي و فرايند پيري نقش مهمي در نارضايتي يک فرد از چهره خود دارند، نکته بسيار مهم آن است که مشکل موجود در اجزاي صورت به درستي تشخيص داده شود و يک راه حل مبتني بر جراحي يا غير جراحي براي برطرف کردن آن مشکل ارائه شود. اگر علت نارضايتي يک فرد از چهره خود به خاطر افتادگي ابروها و وجود چروک‌ها در پيشاني باشد، پس او به عنوان کانديداي خوبي براي جراحي ليفت پيشاني شناخته مي‌شود.

آماده شدن براي عمل ليفت ابرو و پيشاني


ابتدا يک جلسه مشاوره اوليه براي شما برنامه‌ريزي مي شود تا در اين جلسه، دکتر سماواتي فرد نحوه انجام عمل ليفت پيشاني را براي شما شرح بدهد و مشخص کند که آيا شما کانديداي مناسبي براي اين عمل هستيد يا خير. در اين جلسه، سوابق پزشکي شما به طور کامل بررسي مي‌شود، يک معاينه فيزيکي بر روي شما انجام مي‌گيرد و چند مورد آزمايش برايتان تجويز مي‌شود تا بر اساس نتايج آن اطمينان حاصل شود که شما قادر به انجام اين عمل خواهيد بود. همچنين پزشک از شما خواهد خواست که در صورتي که سيگاري هستيد، حداقل از دو هفته قبل از زمان عمل تا دو هفته بعد از آن سيگار نکشيد تا عمل جراحي شما به صورت ايمن و بي‌خطر انجام شود و بتوانيد به نتايج هر چه بهتري از اين عمل دست پيدا کنيد.

روش انجام جراحي ليفت پيشاني


به طور کلي چهار روش اصلي براي جوانسازي ناحيه پيشاني وجود دارد که عبارتند از:

ليفت ماهيچه‌هاي پيشاني و پلک بالايي با تزريق بوتاکس

11

از زماني که چند سال پيش عمل تزريق بوتاکس به عنوان يک عمل زيبايي جديد براي جوانسازي پيشاني معرفي شد، تعداد افرادي که جراحي ليفت باز پيشاني انجام مي‌دهند در سراسر کشور رو به کاهش گذاشته است. بوتاکس براي رفع چين و چروک‌هايي که در ناحيه پيشاني، بين ابروها و گوشه‌هاي چشم‌ها به وجود مي‌آيد، راهکار بسيار خوب و مؤثري است. لیفت پیشانی بدون جراحی با تزريق بوتاکس، به شکل نسبتاً بدون درد و سريع انجام مي‌گيرد، باعث آرامسازي و غيرفعال شدن موقتي ماهيچه‌ها در اين نواحي و برطرف شدن چروک‌هاي آن تا حدود 4 تا 6 ماه بعد خواهد شد. اگر پلک‌های بالایی هم دچار سنگینی و افتادگی شده باشد و یا پوست و چربی اضافی داشته باشد، می‌توان عمل تزریق بوتاکس را همراه با عمل لیفت پلک انجام داد تا از این طریق بتوان با انجام یک عمل ساده‌تر و بدون نیاز به استراحت بعد از عمل به نتایجی دست پیدا کرد که بیشتر شبیه به نتایج جراحی لیفت پیشانی باشد. مهم‌ترین عیب روش تزریق بوتاکس آن است که عمل تزریق باید تقریباً دو بار در هر سال تکرار شود.

لیفت با نخ

اگر شما هم به انجام عمل جراحی لیفت پیشانی فکر می‌کنید، اما هنوز هم نمی‌توانید با اطمینان خاطر خود را به تیغ جراحی بسپارید، می‌توانید به جای آن از مزایای عمل لیفت با نخ بهره‌مند شوید. لیفت ابرو با نخ روش مبتکرانه و جدید است و می‌تواند بدون ایجاد جای زخم و بدون نیاز به استراحت طولانی بعد از عمل، نتایجی شبیه به جراحی لیفت ابرو و پیشانی برای شما حاصل کند. در این روش، جراح از نخ‌های بخیه آزاد در زیر پوست برای کشیدن نواحی خاصی از بافت پوست استفاده می‌کند و به این ترتیب بدون نیاز به هیچ گونه جراحی تهاجمی، پوستی جوان‌تر و سالم‌تر برای شما حاصل می‌کند.

جراحی بُرش جانبی (بروپکسی) پلک همراه با بلفاروپلاستی پلک بالایی

امروزه میزان استقبال از عمل جراحی بلفاروپلاستی به دلیل کارآیی بالای این عمل و قابلیت انجام آن در شرایط بی‌حسی موضعی با یک داروی بی‌حسی سبک، روز به روز در حال افزایش است. نتایج خوبی که از این عمل به دست می‌آید و نیز عدم نیاز به استراحت طولانی بعد از عمل، مهم‌ترین دلایل گسترش استفاده از آن می‌باشد. این عمل از طریق ایجاد دو بُرش کوچک در پشت خط رویش مو و کشیدن قسمت کمانی ابروها جهت جوانسازی قسمت بالای صورت انجام می‌شود. غالباً همزمان با این عمل، پوست اضافی پلک‌های بالایی نیز برداشته می‌شود تا سنگینی و افتادگی پوست صورت و پلک‌های بالا نیز برطرف شود. این عمل اصولاً برای حل مشکل افراد زیادی که از ظاهر خسته و غمگین چهره خود ناراضی هستند، انجام می‌گیرد.

لیفت پیشانی با آندوسکوپی

12

این یک روش دیگر برای لیفت پیشانی است که با ایجاد سه بریدگی کوچک در قسمتی از پوست پیشانی که موی سر در آن وجود دارد، انجام می‌شود. پوست پیشانی از محل این بریدگی‌ها به طرف بالا کشیده می‌شود اما بریده نمی‌شود، بلکه در محل جدید خود با استفاده از پیچ یا چسب یا وسایل دیگری، ثابت می‌شود تا به حالت کشیده باقی بماند. تجربه ما نشان داده است که لیفت پیشانی با آندوسکوپی نمی‌تواند عمل رضایت‌بخش و خوبی باشد، زیرا بعد از گذشت چند ماه یا یک سال، پوست دوباره دچار افتادگی می‌شود و نتایج خوب به دست آمده از عمل قبلی، خیلی زود از بین می‌رود. به همین دلیل، پزشکان اغلب ترجیح می‌دهند که به جای این عمل از لیفت پیشانی به روش باز استفاده کنند.

لیفت باز پیشانی

13

عمل لیفت باز پیشانی ممکن است خیلی پیچیده‌تر از آنچه که در عمل هست، به نظر برسد. در طی این عمل، پوست پیشانی و قسمت جلو سر از طریق بریدگی بلندی که در پوست سر ایجاد می‌شود و از گوش تا گوش امتداد دارد، کشیده می‌شود. بریدگی ایجاد شده به طور کامل در داخل پوست سر و بین موها مخفی می‌شود. البته هیچ نیازی به تراشیدن یا برداشتن موهای سر برای این عمل نخواهد بود. در این روش، یک تکه از پوست سر به عرض حدود 5/2 سانتی‌متر و طول فاصله بین دو گوش، بریده می‌شود. سپس ماهیچه‌های پیشانی و بین ابروها ضعیف می‌گردد. پوست اضافی این قسمت به طرف بالا کشیده شده و بخیه می‌شود. به این ترتیب در محل بریدگی در پوست سر، یک جای زخم کوچک و البته مخفی باقی می‌ماند. انجام این عمل حدود دو ساعت زمان می‌برد، اما نتایج خوبی در درازمدت حاصل می‌کند. زیرا پوست اضافی پیشانی برداشته می‌شود و موقعیت و شکل ابروها به شکل مناسبی اصلاح می‌گردد. بعضی از مهم‌ترین مزایا و معایب عمل جراحی لیفت باز پیشانی عبارت است از:

  • دستیابی به نتایج کاملاً طبیعی و بدون امکان تشخیص اینکه عمل جراحی بر روی شما انجام شده است.
  • این روش جراحی لیفت پیشانی از نظر شدت تهاجمی بودن، در حد متوسط می‌باشد. یعنی نتایج خوبی برای مدت طولانی (حدود 7 تا 12 سال) حاصل می‌کند و خطر بروز عوارض جانبی هم در آن بسیار کم است.
  • جای زخم ناشی از این عمل به خوبی در پوست سر مخفی می‌شود. به طوری که در اغلب موارد، امکان تشخیص آن وجود ندارد. ضمن آنکه برای این عمل نیازی به تراشیدن موی سر وجود ندارد و باعث بالا رفتن خط رویش مو در پیشانی نیز نمی‌شود.
  • مدت زمان عمل، دوره بهبودی بعد از عمل و میزان دردناک بودن آن برای بیمار تا حدود زیادی شبیه به روش لیفت اندوسکوپیک پیشانی است، اما برای خیلی از افراد ممکن است که این عمل در ظاهر خیلی پیچیده‌تر به نظر برسد.

چگونه می‌توان خطر عوارض ناشی از جراحی لیفت پیشانی را کاهش داد؟


دکتر سماواتی فرد این اطمینان خاطر را به شما می‌دهد که با پیش‌بینی دقیق مشکلات و خطرات مربوط به جراحی لیفت پیشانی و جلوگیری از بروز آنها، بهترین تجربه ممکن از عمل جراحی را برای بیماران خود فراهم نماید. این کار مستلزم فرایندی است که شامل مراحل آماده‌سازی قبل از عمل، حین عمل جراحی و مراقبت‌های بعد از آن می‌باشد.

14

مراقبت‌های بعد از عمل


همکاران دکتر سماواتی فرد در مطب ایشان توصیه‌ها و دستورات کامل برای مراقبت‌های بعد از عمل را به صورت اختصاصی و بر اساس نیازهای شما در اختیارتان قرار خواهند داد. معمولاً دکتر سماواتی فرد در روز بعد از عمل جراحی، پزشک را در مطب خود ویزیت می‌کند تا مطمئن شود که همه چیز خوب پیش می‌رود و بهبودی شما طبق روند پیش‌بینی شده در حال طی شدن است. همچنین چند مراجعه به پزشک در طول یک سال بعد از عمل جراحی به شما کمک می‌کند تا به بهترین نتایج ممکن از این عمل دست پیدا کنید.